Til forsiden
(hentet 16-12-2017 04:24)
KlubbenArtiklerTurneringerSæsonplanHoldskakPartierArkivVSV
Sæsonplan 2017/18
Sæsonplan 2016/17
Sæsonplan 2015/16
Sæsonplan 2014/15
Sæsonplan 2013/14
Sæsonplan 2012/13
Sæsonplan 2011/12
Sæsonplan 2010/11
Sæsonplan 2009/10
Sæsonplan 2008/09
4½-3½
2½-5½
6½-1½!
1-7!
Dansk Skak Union
9. Hovedkreds
Divisionsturneringen
Sæsonplan for Viborg Skakklub 2008/2009 (ændret pr. 17. august 2008)
(06-07-2008)
 
Juniorklubben spiller kl. 18-19 på alle torsdage, hvor klubben i øvrigt har åbent, undtagen 7/8, 14/8, 16/10 og 12/2.

Voksenafdelingen spiller torsdage fra kl. 19.00 og slutter senest kl. 23.30.

I weekendturneringen 27/2 – 1/3 spilles fredag kl. 19-24, lørdag og søndag kl. 10-15 og 15.30-20.30.

Holdkampe søndage (Viborg 1 og Viborg 2) spilles kl. 12-18. Øvrige hold spiller på hverdagsaftener (hjemmekampe torsdage, udekampe på hjemmeholdets klubaften, dvs. eventuelt en anden aften end torsdag).

Hvis ikke andet er anført, foregår det i klubbens lokaler hos FOA, Grønnegade 13, 1. sal, 8800 Viborg.

Uge Dato Voksenafdeling
32 Torsdag 7. august
 
Åbent hus samt undervisning i "sunde åbningsfælder” ved Morten Fabrin
33 Torsdag 14. august Spillermøde, grill- og oprykningsfest kl. 18.00 Norgesvej 22, Viborg
34 Torsdag 21. august Åbent Hus samt foredrag og simultan ved IM Jens Ove Fries Nielsen
35 Torsdag 28. august Hærvejsturnering 1. runde
36 Torsdag 4. september Hærvejsturnering 2. runde
37 Torsdag 11. september Hærvejsturnering 3. runde
38 Torsdag 18. september Hærvejsturnering 4.runde
39 Torsdag 25. september Hærvejsturnering 5. runde
40 Torsdag 2. oktober Hærvejsturnering 6. runde
41 Torsdag 9. oktober Hærvejsturnering 7. runde
42 Torsdag 16. oktober Parskak
43 Torsdag 23. oktober Fischer-Random ledet af Jens Martin Willumsen
44
 
Torsdag 30. oktober
Søndag 2. november
Klubmesterskab 1
Holdkampe Viborg 1 og 2, 1. runde
45 Torsdag 6. november Holdkampe Viborg 3, 4 og 5, 1. runde
46

Torsdag 13. november
Søndag 16. november
Klubmesterskab 2
Holdkampe Viborg 1 og 2, 2. runde
47 Torsdag 20. november Holdkampe Viborg 3, 4 og 5, 2. runde
48 Torsdag 27. november Klubmesterskab 3
49
 
Torsdag 4. december
Søndag 7. december
Klubmesterskab 4
Holdkampe Viborg 1 og 2, 3. runde
50 Torsdag 11. december Holdkampe Viborg 3, 4 og 5, 3. runde
51 Torsdag 18. december Juleafslutning
52 Torsdag 25. december Juledag LUKKET
1 Torsdag 1. januar Nytårsdag LUKKET
2
 
Torsdag 8. januar
Søndag 11. januar
Klubmesterskab 5
Holdkampe Viborg 1 og 2, 4. runde
3 Torsdag 15. januar Holdkampe Viborg 3, 4 og 5, 4. rundeKlubmesterskab udsatte partier
4
 
Torsdag 22. januar
Søndag 25. januar
Klubmesterskab 6
Holdkampe Viborg 1 og 2, 5. runde
5 Torsdag 29. januar Holdkampe Viborg 3, 4 og 5, 5. runde
samt undervisning ved Claus Rossen
6 Torsdag 5. februar Klubmesterskab 7
7
Torsdag 12. februar
Klubmesterskab udsatte partier
8
 
Torsdag 19. februar
Søndag 22. februar
Klubmesterskab 8
Holdkampe Viborg 1 og 2, 6. runde
9


Torsdag 26. februar
Fredag 27. februar
Lørdag 28. februar
Søndag 1. marts
Holdkampe Viborg 3, 4 og 5, 6. runde samt Klubmesterskab udsatte partier
Weekendturnering 1. runde
Weekendturnering 2. og 3. runde
Weekendturnering 4. og 5. runde
10
Torsdag 5. marts
Søndag 8. marts
Tematurnering
Holdkampe Viborg 1 og 2, 7. runde
11
Torsdag 12. marts
Holdkampe Viborg 3, 4 og 5, 7. runde
Klubmesterskab udsatte partier
12
Torsdag 19. marts
 
Klubmesterskab udsatte partier samt undervisning ved Olav Dalsgaard Larsen
13 Torsdag 26. marts Klubmesterskab 9
14 Torsdag 2.april Klubmesterskab 10
15 Torsdag 9. april Skærtorsdag LUKKET
16 Torsdag 16. april Hurtigskakmesterskabet 1.-3. runde
17 Torsdag 23. april Hurtigskakmesterskabet 4.-6. runde
18 Torsdag 30. april Hurtigskakmesterskabet 7.-9. runde
19 Torsdag 7. maj Hurtigskakmesterskabet 10.-12. runde
20 Torsdag 14. maj Klubmesterskab i lynskak
21 Torsdag 21. maj Kristi Himmelfartsdag LUKKET
22 Torsdag 28. maj Generalforsamling

 
Valid HTML 4.0!Valid CSS!
© Viborg Skakklub 2004